תוכנית עסקית מתחילה תמיד ב- 5 מספרים

יש לכם רעיון נהדר למיזם חדש? אתם הולכים להציג אותו לפני משקיע? אלו מספרים הוא מצפה מכם להראות לו? חמש התשובות הראשונות שתמיד תצטרכו לתת לו ואיתן תתחיל כל תוכנית עסקית הן:

הכנסות, הוצאות, גודל השוק, TTM (לו"ז יציאה לשוק), ומה תעשו בכסף שלו.

זהו הבסיס לכל תוכנית עסקית – המספרים שמשקיע מצפה לקבל מכם. כל תוכנית עסקית צריכה להתחיל בהם.

תהליך החיפוש אחר חמש התשובות הללו מחייב אתכם לסגור את כל הקצוות, ולכן הוא מועיל וחשוב: תוך כדי חישוב המספרים תהיו חייבים לשאול – ולמצוא תשובות – לכל הבעיות העיקריות שיעמדו בפניכם בעת הקמת המיזם.

את התשובות אני מציעה לארוז ב- 5 גרפים

חמשת הגרפים שאני מציעה כאן מספקים את כל התשובות הללו כשהן ארוזות נכון, ומוצגות באופן ברור, מקצועי ואטרקטיבי. כך תוכלו להתחרות על תשומת ליבם של המשקיעים כנגד עוד המון רעיונות טובים אחרים.

הנה חמשת הגרפים שמציגים את כל מה שצריך לדעת על המיזם שלכם:
(ושהם למעשה הלב של כל תוכנית עסקית)

1. תחזית הכנסות לארבע שנים ראשונות

הגרף הזה – שמאחוריו כמובן צריך להיות אקסל מפורט – צריך להציג את ההכנסות הצפויות בכל שנה, לפי קטגוריות עיקריות, ותוך התייחסות למספר הלקוחות ונתח השוק שתחזיקו.

תחזית הכנסות ל- 4 שנים ראשונות

חשוב להציג את נתח השוק שעליו אתם בונים את התחזית, כדי שניתן יהיה להעריך את ההיתכנות של התוכנית שלכם – אם אתם בונים על נתח שוק של 70% תצטרכו להסביר ולשכנע כיצד תשיגו זאת. אם התוכנית שלכם מבוססת על נתח שוק קטן, שגדל בהדרגה אבל נראה ניתן להשגה, יהיה לכם קל יותר לשכנע שהתוכנית ברת ביצוע.

חשוב להציג גם את מספר הלקוחות, על מנת שניתן יהיה להעריך את היקף הפעילות הצפוי. אם התוכנית נשענת על כמות גדולה מאד של לקוחות – תצטרכו להתייחס לכך בצד האופרציה והעלויות. תצטרכו להראות איך ואיפה תשיגו את הלקוחות, איך תטפלו בהם ואיך תשמרו עליהם, ומתי תגייסו את העובדים הרבים שתצטרכו. אם מדובר בכמות לקוחות קטנה יחסית, אפשר יהיה להניח שדרושה אופרציה פשוטה יותר.

ומובן שיש להציג את ההכנסות הצפויות בכל שנה – כדאי לפרט לפי קטגוריות עיקריות ולפי תקופה. בגרף מספיק להציג תחזית לכל שנה, באקסל מומלץ לבנות תחזית חודשית או רבעונית.

את הקטגוריות כדאי לקבוע לפי מאפיין ראשי ברור, כגון סוג הלקוח, או שיטת המכירה, או אופי המוצר. השתמשו בקטגוריות טבעיות, שמתאימות לאופן שבו אתם חושבים על המיזם שלכם.


2. תחזית הוצאות לארבע שנים ראשונות

הגרף צריך להציג את ההוצאות הצפויות בכל שנה, לפי קטגוריות עיקריות, תוך התייחסות למספר העובדים ובהתאמה למספר הלקוחות שאתם צופים.

תחזית הוצאות ל- 4 שנים ראשונות

גם כאן דרוש אקסל מפורט מאחורי הגרף, שמפרט את ההוצאות לפי קטגוריות עיקריות ותוך התייחסות לכמות עובדים, שטחי משרד, השקעות בתשתיות, עלויות פיתוח, מכירות ופרסום.

לגבי השנה הראשונה כדאי לתת פירוט מלא. כאן דרוש לעשות חשבון כמה שיותר מדוייק, גם על מנת שתדעו מה עומד בפניכם וגם כי, בדרך כלל, אלו ההוצאות שלכיסויין אתם מבקשים השקעה.

לגבי שלוש השנים הבאות כדאי להסתפק במיתווה כללי יותר אבל ברור והגיוני, מבוסס על השנה הראשונה, ועל צפי ההתקדמות שלכם בייצור, במכירות, בהיקף הלקוחות וכדומה.


3. תמונת הענף – לפחות חמש שנים אחורה, רצוי 10 שנים

בגרף זה יוצג השוק שבו אתם רוצים לפעול. המטרה היא לתת מושג באשר לגודל השוק ולכוחות המרכזיים הפועלים בו.

ניתוח הענף: היקף השוק והמתחרים

חובה לתת מושג טוב על גודל השוק שאליו אתם רוצים להיכנס. כל דיון על השקעה חייב להתבסס על גודל השוק – קודם כל בכסף ואח"כ לפי פרמטרים נוספים.

חובה להכיר את המתחרים הראשיים שיצפו לכם כשתגיעו, רצוי לחקור עליהם ודעת כמה שיותר. בדוגמא כאן לא היו נתונים אמינים לגבי חלוקת השוק בין המתחרים לפני עשר שנים ולכן הצגנו את המתחרים רק בחמש השנים האחרונות.


4. תוכנית יציאה לשוק (Time to Market)

בגרף הבא מוצגים שני נושאים קריטיים: מתי וכמה נמכור (יחידות מוצר, או שירות, או היקף לקוחות, בהתאם לעניין) ובאיזה מחיר אנו מצפים למכור.

תוכנית יציאה לשוק

בדוגמא כאן, הכמות המיוצרת זהה לכמות הנמכרת, וכך אפשר לראות, שהחל מהחודש השלישי מתחילת הפעילות אנו מצפים להתחיל למכור.

אפשר גם לראות שאנו מתכננים לחדור, לזמן קצרצר, עם מחיר נמוך ומיד להעלות אותו מאד. לאחר זמן, במהלך השנה השלישית, אנו מצפים שהמחיר ירד מעט, ואז יתייצב במהלך השנה הרביעית.

בהתאם לענין, לעיתים יהיה צורך להתייחס בנפרד לכמות המיוצרת ולכמות הנמכרת.


5. שימושים להשקעה או: למה אתם מבקשים כסף?

כאשר אתם מבקשים השקעה, בעלי המאה יצפו מכם לומר מה בדיוק אתם מתכוונים לעשות עם הכסף שלהם (והאם לא תוכלו להסתפק בסכום קטן יותר..)

שימושים להשקעה: הוצאות בשנה ראשונה

עליכם להראות היכן משתלבת ההשקעה שלהם בתוכנית שלכם ואיך בדיוק נקבע הסכום שאתם מבקשים.

בדוגמא כאן מדובר בחברה חדשה, וההשקעה נדרשת לצורך מימון הפעילות בשנה הראשונה, לפני שצפויות הכנסות. אפשר לראות בגרף שבשנה הראשונה תהיינה הכנסות, על פי התוכנית, אך הן לא יספיקו לכיסוי ההוצאות, ולכן דרושה השקעה. גודל ההשקעה נגזר מן ההפרש בין ההוצאות להכנסות המתוכננות.


גם כלי עבודה, וגם כלי הצגה

תוך כדי הכנת הגרפים תצטרכו למצוא תשובות לכל הבעיות העיקריות שמלוות מיזם חדש.

תהליך בניית חמשת הגרפים הללו יעזור לכם לגבש את עיקרי התוכנית שלכם, למצוא מענה לשאלות הקריטיות, וגם לבדוק לעצמכם עד כמה המיזם, במתכונתו הנוכחית, אכן בעל סיכויים להצליח.

בסופו של התהליך, אם הכל טוב, תהיה לכם ביד גם תצוגה של התוכנית עבור המשקיעים.


פוסטים נוספים בנושא שחשוב לקרוא:

  • תוכנית עסקית – המספרים שמשקיע מצפה (הפוסט שאתם קוראים)
    המספרים שכל משקיע יצפה לקבל מכם בתוכנית העסקית

+ כלים שיעזרו לך להצליח: ערכת אקסל לבניית תוכנית פיננסית

כדי לבנות את התוכנית הפיננסית שלך ← מהר ונכון!

בית-אקסל לבניית תוכנית פיננסית

ערכה פיננסית –
אקסל לבניית תוכנית פיננסית  (גישה מיידית)
פשוט וקל לשימוש!   + דוגמא מלאה במתנה,
עכשיו גם בונוס: ∗ ליווי אישי בבניית התוכנית!

הערכה כוללת אקסל פיננסי+גרפים, דוגמא לדו"ח פיננסי, ותוכנית ליווי אישי:

▪ גיליון לבניית תקציב הוצאות מפורט לשנה ראשונה
▪ גיליון לבניית תחזית הכנסות
▪ רשימת סעיפי הוצאות והכנסות
▪ הנחיות והסברים להכנת תוכנית פיננסית
▪ דו"ח מרכז מוכן להגשה
▪ גרפים לשידרוג הדו"ח הפיננסי
▪ דוגמא חיה של דו"ח פיננסי להגשה
▪ ליווי אישי (בטלפון או במייל)!

מזמינים עכשיו ומקבלים גישה מיידית!

הצעה מיוחדת למזמינים עכשיו

חץ כחול

ליחצו כאן לכל הפרטים ולגישה מיידית »


קביעת פגישה/שיחת יעוץ טלפוני
מה דעתך?

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.